Ukraińskie prawo jazdy w Polsce – ile będzie ważne?
Wszyscy przyjezdni z Ukrainy mogą legalnie poruszać się pojazdami w Polsce, legitymując się ukraińskim prawem jazdy. Gwarantuje im to Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, która zakłada wzajemne honorowanie dokumentów, uprawniających do kierowania pojazdami przez państwa, które ją podpisały. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy obywatel innego państwa zamelduje się w RP na pobyt stały lub czasowy (można to zrobić przebywając w naszym kraju powyżej 185 dni). Prawo jazdy należy wtedy wymienić w ciągu 6 miesięcy pobytu – czas liczony jest od przekroczenia polskiej granicy. Warto zainteresować się możliwością wymiany dokumentu, jeśli już raz zostało przyznane. Wiąże się to ze stosunkowo niewielką ilością formalności.
Co trzeba przygotować by wymienić prawo jazdy?
By wymienić prawo jazdy z zagranicznego na polskie należy wybrać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, może to być: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta lub urząd dzielnicy (gdy miejsce zamieszkania to na przykład Warszawa). Wniosek, którego wzór znajduje się na stronie internetowej urzędu można również wysłać pocztą. Oczywiście należy pamiętać, by dołączyć do niego komplet niezbędnych dokumentów. Materiały, które należy przygotować to:
- wypełniony wniosek o wymianę prawa jazdy,
- aktualne zdjęcie (zgodne z wymaganiami do tego typu dokumentów),
- dowód osobisty, kartę pobytu lub zaświadczenie o zameldowaniu,
- kserokopię zagranicznego prawa jazdy, wraz z jego tłumaczeniem na język polski, wykonanym przez tłumacza przysięgłego.
Czas oczekiwania zależy głównie od tego, ile będzie trwało potwierdzanie zgodności danych i wiarygodności zagranicznego prawa jazdy. Może to potrwać nawet kilka tygodni. Koszt całej operacji to 100,5 złotych.. Należy pamiętać, że wymianą dokumentu nie trzeba zajmować się osobiście, można to zrobić przez pełnomocnika.
Szkoła jazdy Kraków – kiedy się do niej zgłosić?
Wymiana uprawnienia do kierowania pojazdami to jedno. Warto jednak zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w danym kraju. Pomocne będzie udanie się do jednej z krakowskich szkół nauki jazdy. Jest to propozycja nie jest tylko dla laików, przyda się wszystkim, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności i zapoznać się z polskimi przepisami. Wymiana prawa jazdy na polskie pozwoli na kierowanie pojazdami na terytorium całej Unii Europejskiej. Obcokrajowcy, którzy nigdy nie zdawali egzaminu pozwalającego uzyskać uprawnienia do uczestniczenia w ruchu drogowym mogą to zrobić w Polsce. Wystarczy spełnić parę warunków:
- brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych,
- odpowiedni wiek,
- odbyty kurs na prawo jazdy,
- pozytywnie zdany kurs,
- pobyt na terytorium RP przez co najmniej 6 miesięcy.
W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy jest nie tylko wygodne, ale niekiedy również konieczne. Szczególnie w mniejszych miejscowościach, dojazd samochodem do pracy, szkoły pozwoli zaoszczędzić cenny czas i nerwy związane z korzystaniem z komunikacji zbiorowej.