Ukończenie kursu prawa jazdy kategorii B kojarzy się głównie z prawem do prowadzenia samochodu osobowego. Warto jednak wiedzieć, że uprawnienia związane z tym dokumentem obejmują także inne pojazdy. Jednym z nich jest cieszący się coraz większą popularnością motocykl.
Zwolennicy jednośladów z pewnością ucieszą się na wieść, że aby uzyskać prawo do poruszania się nimi, nie trzeba odbywać dodatkowego kursu prawa jazdy. W miastach takich jak Kraków możliwość sprawnego przemieszczania się po ulicach bez względu na korki to znaczne ułatwienie. Należy jednak pamiętać, że prawo do jazdy na motocyklu z dokumentem kat. B objęte jest pewnymi ograniczeniami. Jakimi?
Jednoślady z kategorią B
Osoby będące w posiadaniu takiego dokumentu, bez żadnych dodatkowych wymagań, mogą poruszać się pojazdami określonymi dla prawa jazdy kat. AM. Nieco inaczej sytuacja wygląda w kwestii motocykli, co do których prawo wprowadza pewne ograniczenia.
Kierowca z prawem jazdy kat. B może się więc poruszać motocyklem pod warunkiem, że:
- posiada polskie prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat,
- pojemność skokowa motocykla nie przekracza 125 cm3,
- jego moc wynosi nie więcej niż 11 kW,
- stosunek mocy do masy własnej mieści się w granicach 0,1 kW/kg
Bezpieczeństwo na motocyklu
Decydując się na jazdę motocyklem warto pamiętać, że charakterystyka tego pojazdu znacznie różni się od samochodu. Aby poruszać się nim bezpiecznie, należy zadbać o odpowiedni strój. Obowiązkowymi elementami są rękawice, kask oraz pełne buty. Osoby, które nie posiadają kombinezonu motocyklowego, powinny zastąpić go długimi spodniami oraz bluzą z długim rękawem.
Pojazdy w kategorii B
Pełna lista pojazdów określonych dla prawa jazdy kat. B obejmuje:
- pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nie wyższej niż 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla i autobusu), a także pojazdy takie z:
– przyczepą lekką – do 750kg dmc,
– przyczepą inną, niż lekka, jednak pod warunkiem, że dmc całego zespołu wyniesie maksymalnie 4250kg, a kierowca posiada wpis do prawa jazdy potwierdzający zdanie dodatkowego egzaminu, - motocykle o pojemności skokowej maksymalnie 125 cm3, mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej w granicach 0,1 kW/kg
- ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne oraz zespoły złożone z takich pojazdów i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc), jednakże tylko na terenie Polski,
Powinniśmy także pamiętać, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez jakikolwiek pojazd nie może przekroczyć rzeczywistej masy całkowitej tego pojazdu.