Utrata prawa jazdy może być krytycznym wydarzeniem dla wielu osób. Często wiąże się to z postępowaniem sądowym, ale także z pozbawieniem codziennej mobilności. W skrajnych przypadkach możemy utracić źródło dochodu, szczególnie gdy był on związany z branżą transportową.
Kiedy policjant może odebrać nam prawo jazdy?
Skonfiskowanie dokumentu regulują ścisłe wytyczne dla policjantów. Zgodnie ze stanem na styczeń 2019 roku, podczas kontroli stracimy je gdy:
- Zajdzie podejrzenie, iż znajdujemy się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
- Policjant stwierdzi nieczytelność karty lub jej zniszczenie.
- Nastąpi przesłanka, że potwierdzenie uprawnień jest sfałszowane.
- Upłynie termin ważności.
- Ciąży na nas sądowe postanowienie o konfiskacie dokumentu.
- Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów.
- Starosta cofnie pozwolenie na kierowanie maszynami.
- Przekroczymy liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny lub osiągniemy w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczbę 20.
- Popełnimy trzy wykroczenia w okresie próbnym.
- Kierujemy pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
- Przewozimy osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.
Jak wygląda procedura zatrzymania?
Obowiązkowo wydaje się nam pokwitowanie. Wypełnia się je w dwóch egzemplarzach, z których oryginał otrzymujemy my, a kopia pozostaje w bloczku. Takie pokwitowanie może mieć dwie funkcje. Pierwsza jest swoistym potwierdzeniem zajścia sytuacji opisanej. Drugą opcją jest tak zwane czasowe pozwolenie na kierowanie pojazdem. W przypadku utraty dokumentu na skutek przekroczenia dopuszczalnej prędkości lub karnych punktów, nieprawidłowej ilości pasażerów, przyznaje się możliwość jazdy do 24 godzin od wydarzenia. Odebrana karta trafia bez zbędnej zwłoki do trzech możliwych organów:
- prokuratury – gdy zachodzi przestępstwo,
- sądu rejonowego – jeśli nastąpiło wykroczenie,
- starostwa powiatowego – jak były obecne kwestie administracyjne.
Funkcja policjanta
Musimy sobie uświadomić, iż funkcjonariusz nie zabiera nam w sposób dosłowny dokumentów. Właściwą nomenklaturą, którą powinniśmy się kierować, jest „zatrzymanie”. Policjant stwierdza jedynie podejrzenia mogące skutkować utratą uprawnień do kierowania pojazdami, a ocenę ich zasadności zawsze podejmują konkretne instytucje wskazane poprzednio.