Zmiany w systemie egzaminowania osób ubiegających się o prawo jazdy były nieuniknione. Aktualizacja ukazała się dnia 28 czerwca 2019 r. w Dzienniku Ustaw i już od 1 lipca w całym kraju obowiązują nowe przepisy dotyczące egzaminów. Nowelizacja niewątpliwie ucieszy przyszłych kierowców, ale również dla egzaminatorów jest łaskawsza niż ustawa w dotychczasowym brzmieniu.
Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na konieczność przystosowania obowiązków Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do aktualnej nowelizacji, niektóre zmiany będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 roku.
Korzystniej dla niepełnosprawnych — kategoria AM
Tutaj zmiany są dużym ułatwieniem dla tych, którym prawo jazdy jest niejednokrotnie najbardziej potrzebne. Osoby przystępujące do egzaminu na kategorię AM (dawna kategoria motorowerowa) dotąd mogły zdawać go wyłącznie na motorowerze. Obecnie kursanci z problemami zdrowotnymi mają możliwość skorzystania z czterokołowca lekkiego. Pamiętajmy, że posiadając prawo jazdy kategorii AM, można prowadzić zarówno motorower, jak i czterokołowiec.
Egzaminatorzy przeprowadzą tylko 9 egzaminów praktycznych dziennie
Zmiany, które wprowadziło Ministerstwo Infrastruktury, są korzystne również dla egzaminatorów. Będą oni sprawdzać kursantów tylko przez osiem godzin dziennie, przy czym łączny limit dzienny to 9 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B (nie więcej niż jeden egzamin w ciągu 50 minut).
Zmiany te mają zmniejszyć stres i zwiększyć komfort zarówno zdających, jak i samych egzaminatorów, bowiem pracodawcy często wyznaczali zawyżone dzienne normy ilościowe decyzji do wydania. Teraz pracownik WORD będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby spokojnie przeprowadzić egzamin, przeanalizować wyniki, a następnie podjąć słuszną i obiektywną decyzję wieńczącą umiejętności kandydatów.
Wyznaczona godzina egzaminu
Dotąd kursanci zdający egzamin spędzali długie godziny, oczekując na swoją kolejkę, co skutkowało ogromnym stresem i zniechęceniem. Niejednokrotnie stres był tak duży, że powodował gorszą koncentrację kandydatów, przez co egzamin kończył się wynikiem negatywnym. Teraz egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny będzie rozpoczynał się o konkretnej godzinie wyznaczonej przez WORD.
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
Kolejną zmianą jest zaostrzenie przepisów dotyczących pokonywania przejazdu kolejowego przez osobę egzaminowaną. Do bezwzględnych obowiązków kursanta należy upewnienie się przed wjazdem na przejazd kolejowy, czy nie zbliża się pociąg lub inny pojazd szynowy. W sytuacji, kiedy kandydat na kierowcę nie dopełni tych formalności, egzaminator ma obowiązek przerwać egzamin i wydać negatywną opinię.