Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zdobyciem uprawnień pozwalających na prowadzenie motorów? Wiosna jest do tego najlepszym momentem. Zanim jednak pełen zapału udasz się do wybranej szkoły nauki jazdy, warto, żebyś wiedział kilka przydatnych informacji.
Kategoria A – nie dla każdego
W przepisach prawa o ruchu drogowym wyszczególnione jest kilka podkategorii określających kto i jaki pojazd może prowadzić. Motocykle są oznaczone ogólnym symbolem A, rozróżnia się jednak kilka kategorii:
- AM – uprawnienia można zdobyć już po ukończeniu 14 roku życia (niepełnoletni muszą mieć pozwolenie opiekuna), jednak upoważnia ona do prowadzenia jedynie lekkich czterokołowców (do 350 kg), a także motorowerów o silniku do 50 cm3, przy czym maksymalna prędkość tych pojazdów nie może przekraczać 45 km/h.
- A1 – tutaj minimalny wiek do 16 lat, ale po zdobyciu uprawnień można prowadzić motocykl o pojemności silnika do 125 cm3 (oraz pojazdy jak dla AM).
- A2 – do egzaminu przystąpić mogą osoby pełnoletnie. Uprawnia ona do prowadzenia motocyklów o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla, oraz motocyklów trójkołowych o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Posiadanie tych uprawnień przez co najmniej 2 lata obniża minimalny wiek dla kategorii A do 20 lat.
- A – właściwa kategoria dla większości motocyklów, do egzaminu można przystąpić gdy ma się co najmniej 24 lata.
Gdy już wybierzesz odpowiednią dla siebie kategorię możesz udać się do MORD-u, aby umówić się na egzamin, jednak wygodniej będzie załatwić wszystkie formalności przez szkołę nauki jazdy. Musisz jedynie mieć odpowiednie zdjęcia oraz wykonać badania lekarskie.
Jak długo trwa kurs prawa jazdy na motor?
To, ile czasu zajmie ci zdobycie uprawnień uwarunkowane jest intensywnością spotkań z instruktorem oraz twoimi umiejętnościami i szybkością nauki. Jeśli nie będziesz potrzebował dodatkowych godzin a szkoła będzie miała sporo wolnych terminów, możesz przystąpić do egzaminu już po 2-3 tygodniach. Zależy to też od części wykładowej kursu, która trwa 30 godzin.
Czego uczy kurs?
Na części teoretycznej dowiesz się o wszystkich prawnych aspektach prowadzenia pojazdu motorowego. Instruktor zaś pokaże ci nie tylko jak poruszać się motorem po placu i ulicach, ale też jak przygotować go do jazdy i sprawdzić jego stan techniczny. Ta wiedza jest niezbędna jest podczas zdawania egzaminu państwowego.