
Sporo osób noszących okulary lub soczewki ma duży problem, jeżeli chodzi o interpretację przepisów dotyczących kierowania pojazdem. Poniżej przedstawione zostało kilka przydatnych informacji dla tych, którzy zastanawiają się, czy ich wada wzroku może stanowić przeszkodę, jeżeli chodzi o posiadanie przez nich prawa jazdy.
Prawo jazdy, a badanie wzroku
Kandydaci na kierowców i nie chodzi tutaj jedynie o kierowców zawodowych, muszą zostać zawsze dokładnie przebadani przed przystąpieniem do kursu. Kwestią zdrowotną, która dotyczy największej ilości kandydatów, są wady wzroku. Na szczęście słaby wzrok, w przeciwieństwie do innych dysfunkcji nie dyskwalifikuje przyszłych kierowców, choć narzuca im pewne ograniczenia.
Stwierdzona wada wzroku zostaje odnotowana na dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów, informacja w polu 12 będzie dokładnie określała czy kierowca powinien nosić okulary, soczewki, a nawet specjalne przepaski podczas jazdy samochodem. W przypadku niedostosowania się do tych zapisów czekają nas mandaty, z czego należy sobie zdawać sprawę!
Wada wzroku, a termin ważności prawa jazdy
Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie termin ważności prawa jazdy dla osób z wadami wzroku, Od stycznia 2013 roku obowiązuje w Polsce przepis mówiący o tym, że każdy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów, bez względu na opinię lekarza wydawany jest na maksymalnie 15 lat. W przypadku osób z poważnymi wadami wzroku i takich, szczególnie takich, które według okulisty mogą w przyszłości ulec pogorszeniu, okres ważności prawa jazdy może ulec jeszcze większemu skróceniu — kluczowa jest tutaj jednak opinia specjalisty.
Dla osób, którym ograniczono okres ważności dokumentu, obowiązkowa jego wymiana będzie się oczywiście wiązać z ponownym przejściem badań, w tym badań wzroku — chodzi przede wszystkim o to, aby wyeliminować osoby, które mogłyby stanowić zagrożenie na drodze ze względu na postępujące i nieleczone wady narządu wzroku.
Jakie wady wzroku dyskwalifikują kandydatów na kierowców?
Warto wiedzieć, że daltoniści czy osoby posiadające różnego rodzaju zaburzenia, jeżeli chodzi o rozpoznawanie barw, mogą zostać dopuszczeni przez lekarza do starania się o prawo jazdy kategorii A czy B, jednak z pewnością nie mogą oni zostać kierowcami zawodowymi. Niestety jednak zaburzenia związane z widzeniem przestrzennym zawsze są czynnikiem dyskwalifikującym osoby chcące posiadać prawo jazdy, gdyż z racji na taką dysfunkcję stanowiłyby zbyt duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz oczywiście dla siebie.
Bardzo dużym problemem jest również zez, który powodować może brak widzenia obuocznego — kandydaci z taką wadą wzroku są praktycznie wykluczeni, jeżeli chodzi o kategorie A, C oraz D, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnej oceny specjalisty.
Warto również wiedzieć o tym, że starosta jako organ wydający prawa jazdy, ma uprawnienia, które pozwalają mu na wezwanie kierowcy na ponowne badanie lekarskie (przed upływem okresu ważności dokumentu), jeżeli posiada on informacje o tym, że stan zdrowia, w tym również wada wzroku mogłyby uniemożliwić takiemu kierowcy bezpieczne kierowanie samochodem.