Skrzyżowanie jest pojęciem powszechnie znanym. Każdy przecież choć raz w życiu jako pasażer czy kierowca z niego korzystał. Sprawa jednak nie wydaje się tak łatwa, gdyż wiele z nich zaskakuje swoją trudnością nawet najbardziej doświadczonych amatorów motoryzacji.
Zacznijmy może od pojęcia czym jest skrzyżowanie. Jest to nic innego, jak przecięcie się dróg posiadających jezdnię w jednym poziomie – ich połączenie lub rozwidlenie.
Rodzaje skrzyżowań
Najpopularniejszymi typami skrzyżowań są:
- Skrzyżowanie w kształcie liter Y (tzw. rozwidlenie),
- Skrzyżowanie w kształcie litery T,
- Skrzyżowanie w kształcie litery X,
- Skrzyżowanie o ruchu okrężnym (rondo).
Skrzyżowania mogą być:
- bezkolizyjne: rodzaj skrzyżowania, w którym to zmiana kierunku jazdy obywa się w sposób bezkolizyjny, realizuje się je poprzez stosowanie kierunkowskazu. Do ruchu bezkolizyjnego zaliczamy również stosowanie sygnalizacji fazowej (wjazd dozwolony jest tylko z jednego kierunku jazdy).
- równorzędne: skrzyżowanie, w którym to nie wydzielono pierwszeństwa przejazdu (poprzez sygnalizację czy znaki drogowe). W takim wypadku pierwszeństwo ma osoba nadjeżdżająca z prawej strony. Jeżeli wykonujemy manewr skrętu w lewo ustępujemy pojazdowi skręcającemu w prawo oraz temu nadjeżdżającemu z na przeciwka. Nie odnosi się do pojazdów szynowych oraz tych z uprzywilejowaniem, które z którego kierunku by nie nadjeżdżały- mają pierwszeństwo.
- nierównorzędne: gdzie o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki.
- o ruchu kierowanym: pierwszeństwo przejazdu regulowane jest przez sygnalizację świetlną.
W przypadku przecięcia się drogi utwardzonej z dojazdowymi, wyjazd z drogi ziemnej czy nieutwardzonej traktowany jest jako włączenie się do ruchu i wymaga ustąpienia pierwszeństwa pozostałym jego uczestnikom. Z drugiej strony przecięcia dróg ziemskich i wewnętrznych traktowane są już jako skrzyżowania.
Nie ulega wątpliwości, że najwięcej kłopotów sprawiają skrzyżowania równorzędne lub takie gdzie nie ma jasnego nakazu kto powinien włączyć się do ruchu jako pierwszy. Na takim skrzyżowaniu pierwszeństwo przejazdu ma w pierwszej kolejności pojazd uprzywilejowany, następnie jest to pojazd szynowy i inne pojazdy. Niektóre typy skrzyżowań wymagają rozstrzygnięcia sytuacji między kierowcami. Jednakże oficjalnie w prawie nie istnieje sytuacja ,,porozumienia domniemanego”, lecz czasem jest ono koniecznie by daną sytuację rozwiązać. W tym wypadku zazwyczaj kierowcy dają sobie znaki- gestykulując lub używając świateł.