Czy osoby przed 18 rokiem życia będą mogły prowadzić samochód?
Już w pierwszym kwartale 2025 roku możemy spodziewać się zmian w Prawie o ruchu drogowym. Zapowiedź nowelizacji znalazła się właśnie w wykazie prac rządu, a wśród proponowanych rozwiązań możemy przeczytać o prowadzeniu auta przez 17-latków. Jakie warunki będzie musiała spełnić młodzież, aby zdobyć prawo jazdy – Kraków, Warszawa czy Lublin? Wyjaśniamy poniżej.
Nastolatki za kierownicą
Warto przypomnieć, że możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B przez osoby, które nie ukończyły 18 lat to wcale nie jest nowy pomysł. Jeszcze dwadzieścia lat temu obowiązywały bowiem przepisy, które pozwalały 17-latkom prowadzić samochód – dopiero w 2002 roku wprowadzono zmianę obowiązującą do dzisiaj. Mówi ona, że kurs na prawo jazdy kategorii B można rozpocząć trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, a do egzaminu wolno przystąpić miesiąc przed pełnoletniością. Jednak same uprawnienia są wydawane w dniu urodzin i dopiero od momentu ich otrzymania dana osoba ma prawo prowadzić samochód.
Teraz jednak rząd chce powrócić do wcześniejszych rozwiązań.
W uzasadnieniu tej decyzji można przeczytać, że autorom projektu zależy na zwiększeniu „mobilności młodych osób, co przyczyni się do ograniczenia zjawiska wykluczenia komunikacyjnego”. Z pewnością obniżenie wieku pozwoliłoby młodzieży z mniejszych miejscowości na dużo szybsze podróżowanie chociażby do szkoły. W miastach takich jak szkoła jazdy Kraków być może nie widać takiej potrzeby, ale z perspektywy wsi projekt nowelizacji ustawy wydaje się uzasadniony.
Dodatkowe obostrzenia
Żeby wsiąść za kółko przed osiemnastymi urodzinami trzeba będzie spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wymagana będzie pisemna zgoda rodziców bądź opiekunów nastolatka. Dodatkowo, w okresie próbnym młody kierowca bezwzględnie nie będzie mógł przekraczać 50 km/h w obszarze zabudowanym, a także 80 km/h poza nim i 100 km/h na drodze szybkiego ruchu. Wykluczony też będzie przewóz osób, czy to okazjonalny, czy w ramach usług taksówkarskich.
Jednak najbardziej znaczące obostrzenie mówi o tym, że nastolatek z prawem jazdy aż do osiągnięcia pełnoletniości będzie musiał prowadzić wyłącznie w towarzystwie dorosłego kierowcy, który posiada kilkuletnie doświadczenie.
Czy zatem taka nowelizacja faktycznie poprawi mobilność wśród młodzieży? Wydaje się, że niekoniecznie.
Inne ważne zmiany
Ministerstwo planuje również możliwość odebrania prawa jazdy na stałe w sytuacji, gdy ktoś z zatrzymanymi uprawnieniami zostanie złapany za kółkiem. Co więcej, niektórych punktów karnych nie będzie można już kasować. Czy takie rozwiązania poprawią bezpieczeństwo na drogach? Czas pokaże.
Tymczasem nie zwlekaj i już dziś rozpocznij kurs prawa jazdy – Kraków Jantar!