Mieszkasz w Warszawie? Z pewnością wiesz zatem, że od 1 lipca tego roku w stolicy obowiązuje Strefa Czystego Transportu – pierwsza w naszym kraju, ale z pewnością nie ostatnia, ponieważ podobną strefę Kraków chce ustanowić niebawem.
Oto kompendium wiedzy na temat SCT. Sprawdź, czy wjedziesz do centrum miasta!
Co to jest SCT?
Strefa Czystego Transportu to obszary w Warszawie, po których mogą poruszać się wyłącznie samochody spełniające konkretne normy emisji spalin. W stolicy SCT dotyczy większości Śródmieścia oraz niektórych miejsc w sąsiednich dzielnicach, a wynosi łącznie 37 km kw. – 7% powierzchni miasta.
Strefa Czystego Transportu to odpowiedź na rosnący problem smogu w Polsce, szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa. Jednym z powodów jest to, że zbyt dużo osób porusza się po stolicy osobówkami, a zbyt mało transportem miejskim, choć jest dość dobrze rozbudowany. To właśnie środki transportu są drugim źródłem emisji smogu oraz pierwszym źródłem emisji dwutlenku azotu, przed którym maski antysmogowe nie są w stanie ochronić naszych płuc.
SCT w teorii ma choć trochę ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, czego też wymaga od Polski Unia Europejska.
Kogo dotyczą obostrzenia SCT?
Założenia Strefy Czystego Transportu będą wprowadzane w pięciu etapach, a proces ten zaplanowany jest do 2032. Obecnie obowiązują postanowienia pierwszego etapu.
Do centrum stolicy nie mogą zatem wjechać:
- auta na benzynę starsze niż 27,5 roku lub takie, które nie spełniają normy Euro 2,
- auta z silnikiem Diesla starsze niż 19,5 roku albo takie, które nie spełniają normy Euro 4.
Jak widać, te obostrzenia dotyczą wyłącznie najstarszych samochodów, które stanowią zaledwie 2% pojazdów w Warszawie. Dopiero od 2032 roku do SCT nie będą mogły wjechać modele na benzynę starsze niż 18 lat lub niż 12 lat, jeśli mają silnik Diesla.
Kogo nie dotyczą obostrzenia SCT?
Przepisy Strefy Czystego Transportu są dość łagodne. Seniorzy, którzy ukończyli 70 lat oraz osoby z niepełnosprawnością są wyłączeni ze stosowania się do SCT bezterminowo. Muszą jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią naklejkę.
Co więcej, również sami mieszkańcy Warszawy są zwolnieni z tych zasad, jeżeli rozliczają swoje podatki właśnie w stolicy. Taka ulga ma zastosowanie przez pierwsze trzy i pół roku obowiązywania SCT. Ograniczenie nie dotyczy także motocyklistów, co tworzy nową motywację do zdobycia prawa jazdy kat. A. i przesiadki z auta na jednoślad.
Samochody od teraz będą sprawdzane pod kątem prawa wjazdu do centrum Warszawy poprzez dane z centralnej ewidencji pojazdów. Dla aut, których uprawnień nie da się sprawdzić w CEP, miasto będzie wydawać specjalną zieloną nalepkę na szybę. Nieuprawniony wjazd będzie skutkował mandatem w wysokości 500 zł.