Egzamin na prawo jazdy może przynieść sporo stresu. Przed takim sprawdzianem dobrze jest odpowiednio się przygotować i zapoznać z konstrukcją pytań. Z założenia mają one jedynie sprawdzić posiadany stan umiejętności i wiedzy, dlatego na teście spotkamy się zarówno z prostszymi, jak i trudniejszymi pytaniami. Z którymi kursanci mają najwięcej problemów?
Pytania egzaminacyjne mają różną konstrukcję
W przypadku prawa jazdy na samochód egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań, z czego 20 dotyczy części podstawowej a 12 części specjalistycznej. Cały sprawdzian trwa 25 minut i prowadzony jest przez specjalną aplikację. Na zapoznanie się z każdym pytaniem części podstawowej zdający ma 20 sekund, a na udzielenie odpowiedzi 15 sekund. Przy pytaniach z wiedzy specjalistycznej mamy łącznie do 50 sekund na odpowiedź.
Forma pytań również nieco różni się od siebie. Zagadnienia części podstawowej najczęściej odnoszą się do konkretnej sytuacji zaprezentowanej na dołączonej fotografii. W tym przypadku sprawdza się ogólną wiedzę kandydata, dotyczącą podstawowych przepisów drogowych i znajomości znaków. Pytania specjalistyczne mogą dotyczyć zaawansowanych wiadomości i właściwej interpretacji przepisów. Są one zwykle bardziej szczegółowe i mogą dotyczyć zagadnień wykraczających poza wiedzę potrzebną do obsługi pojazdu wybranej kategorii.
Które pytania są najtrudniejsze?
Ogromne problemy sprawiają pytania, które skupiają się na szczegółach. Mogą one wymagać znajomości dokładnej definicji znaku i uczestników ruchu i dotyczyć rzadko spotykanych sytuacji na drodze. Często takie zagadnienia są skonstruowane w dość podchwytliwy sposób, dlatego podczas egzaminu warto dokładnie zapoznać się z treścią postawionego pytania.
Dużo problemów sprawiają też zagadnienia poruszające często mylone ze sobą kwestię. Przykładem może być tutaj pytanie o stronę folii termicznej, która chroni przed wychłodzeniem – teoretycznie proste pytanie na egzaminie, przy zwiększonym stresie może stać się bardzo problematyczne. Kłopotliwe mogą być także zadania wymagające bardzo precyzyjnej odpowiedzi.
Jak przygotować się na egzamin państwowy?
Nie ma lepszej metody, niż zwyczajna nauka. Mowa tu zarówno o standardowym przyswajaniu obowiązujących przepisów, jak i rozwiązywaniu przykładowych pytań. W trakcie kursu na prawo jazdy nie powinniśmy też opuszczać wykładów. Zdarza się, że instruktorzy nie podchodzą z pasją do swojego zadania, a zajęcia mogą wydać się nudne. Jednak sama obecność na takim szkoleniu już może wiele dać.
Przed teoretycznym sprawdzianem powinniśmy także oswoić się z formułą pytań. Najlepiej skorzystać z dostępnych baz i w ten sposób sprawdzić swoją wiedzę. Im więcej zagadnień przerobimy, tym mniej pytań wyda się zaskakujących na egzaminie państwowym.