Warunki egzaminu na prawo jazdy zmieniają się praktycznie co roku. Obecne trendy w przepisach pokazują, że wymagania wobec kandydatów na kierowców stają się coraz bardziej wyśrubowane, co ma w efekcie zwiększać poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Warto zatem być na bieżąco z najnowszymi ustaleniami.
A co się zmieni od 2025 roku? Sprawdź, zanim rozpoczniesz kurs – prawo jazdy Kraków niczym Cię już nie zaskoczy.
Już nie 18 lat, a 17… z dodatkowymi obostrzeniami
Od jakiegoś czasu kurs na prawo jazdy można było rozpocząć na trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości, a do egzaminu podejść wyłącznie po ukończeniu 18 roku życia. Jednak w 2025 roku w życie wejdzie przepis obniżający minimalny wiek przystąpienia do egzaminu. Teraz również 17-latkowie będą mogli go zdać i uzyskać prawo jazdy kategorii B.
Wiąże się to jednak z dodatkowym obostrzeniem: taki młodociany kierowca aż do osiągnięcia pełnoletniości będzie musiał jeździć w towarzystwie innego kierowcy z kilkuletnim doświadczeniem. W założeniu przepis ten ma sprawić, aby młodzież zyskała więcej praktycznego doświadczenia przed wyruszeniem na drogę samodzielnie. Dodatkowo, opiekunowie wezmą czynny udział w szkoleniu i będą mieli lepszy ogląd na faktyczne umiejętności 17-latków.
Bardziej niż dotychczas surowa ocena podczas egzaminu
Również w 2025 roku w życie wejdą wyższe wymagania wobec egzaminowanych. Od tej pory każdy poważny błąd spowoduje natychmiastowe zakończenie testu. O jakie błędy chodzi? Na przykład niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych lub wymuszenie pierwszeństwa. W efekcie egzamin będzie wymagał dużo większego obycia w warunkach drogowych od kandydatów na kierowców.
Dodatkowo, świeżo upieczeni właściciele prawa jazdy będą objęci dwuletnim okresem próbnym. Przez ten czas obowiązuje zakaz wykonywania przewozu osób, na przykład jako kierowca taksówki, oraz nakaz stosowania się do większych ograniczeń prędkości.
Plac manewrowy do lamusa?
Wśród dodatkowych wymagań jest jednak także dobra wiadomość! Plany modernizacji struktury egzaminu praktycznego zakładają pozbycie się manewrów na placu. A to właśnie ta część jest zazwyczaj najbardziej stresująca.
Oczywiście, takie umiejętności jak ruszanie na wzniesieniu nadal będą sprawdzane, ale już nie w symulowanych warunkach, tylko na drodze, w trakcie jazdy. Zmiana ta jeszcze nie obowiązuje, ale zgodnie ze standardami Unii Europejskiej plac manewrowy powinien odejść do lamusa.
Chcesz dobrze się przygotować i zdobyć praktyczne doświadczenie na drodze? Nauka jazdy, Kraków czy Warszawa, powinna obejmować jak najwięcej elementów praktycznych. Zapisz się do OSK Jantar i zdobądź wszystkie niezbędne umiejętności!