Ci z nas, którzy zdecydują się przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii napotkają ogromne trudności z przestawieniem się na ruch lewostronny. Nawet najmniejsza pomyłka i chwila rozkojarzenia kierowcy przyzwyczajonego do poruszania się po prawej stronie może skończyć się tragicznie. Wszyscy akceptujemy fakt istnienia ruchu lewostronnego w Wielkiej Brytanii (jak również w sporej ilości krajów azjatyckich), ale czy wiemy jakie są ku temu powody?
Historia ruchu lewostronnego
Młodych ludzi starających się zdobyć prawo jazdy na pewno zainteresuje fakt, że już w starożytności poruszano się po lewej stronie. Był to wybór naturalny, uwarunkowany lokalizacją… serca w naszym ciele. Pielgrzymi uważali bowiem, że skoro serce jest po lewej stronie ciała, to i po lewej stronie powinno się podróżować. Zasadę tę uprawomocnił papież Bonifacy VIII w 1300 roku. Taką samą decyzję podjęto w Japonii, gdzie samurajowie potrącali się swoimi mieczami przymocowanymi do lewego boku podczas poruszania się po prawej stronie. Szermierze również woleli poruszać się po lewej stronie – zapewniała ona większe pole do manewru podczas walki. Nic więc dziwnego, że idea ruchu lewostronnego po pewnym czasie dotarła nawet do Polski.
Wybór ruchu lewostronnego przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii
Na mocy Highway Act z 1773 roku przyjęto uchwałę, która formalizowała poruszanie się pojazdów i pieszych po lewej stronie ciągów komunikacyjnych Wielkiej Brytanii. Dokument ten zawierał również nakaz poruszania się koni po lewej stronie jezdni. Ruch lewostronny był znacznie wygodniejszy dla woźnicy, dając mu większą kontrolę nad sytuacją.
Następstwa Rewolucji Francuskiej
Za najgorliwszego propagatora idei ruchu prawostronnego uważa się samego Napoleona Bonaparte. Słynny francuski dowódca ustawiając swoje armie do przemarszu nakazywał gromadzenie się po prawej stronie. Służyło to głównie wprowadzeniu elementu zaskoczenia i zdezorientowaniu wojsk armii przeciwnej.
W związku z podbojem Europy przez Napoleona, idea ruchu prawostronnego zdobywała coraz większą popularność. Przyjmowały ją również kolonie, chcące wydostać się spod protektoratu imperium brytyjskiego. Ruch prawostronny był zatem manifestacją ich niezależności. Kolejne kraje odchodziły od zasad ruchu lewostronnego w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. Obecnie około 60 państw kontynuuje stosowanie tej zasady. W przypadku Wielkiej Brytanii ruch lewostronny jest więc tradycją i pamiątką napiętych stosunków z Napoleonem Bonaparte.
Wiele przyszłych kierowców, których dopiero czeka nauka jazdy, nie zdaje sobie sprawy z zalet ruchu lewostronnego. Zaliczyć do nich można lepszą widoczność pojazdów oraz bezpieczeństwo. Wykazano bowiem, że odruchowo kierowcy skręcają kierownicę w lewo chcąc uniknąć stłuczki. W przypadku ruchu lewostronnego prowadzi to do opuszczenia jezdni, a nie na przeciwległy pas.
Podsumowując, wybierając szkołę jazdy Kraków nie zaskoczy nas niczym – tutaj dalej niezmiennie poruszamy się po prawej stronie już od blisko dwustu lat. Warto jednak wiedzieć jaka historia kryje się za brytyjskim ruchem lewostronnym i jakie są jego zalety.