Nie wystarczy zdać egzaminu na prawo jazdy i odebrać kartę, by zakończyć wszystkie formalności związane z prowadzeniem pojazdu. Kilka lat temu zmieniły się przepisy dotyczące ważności dokumentów, z niekorzyścią dla kierowców! Niestety – obecnie trzeba pamiętać o tym, że uprawnienia do kierowania nie są już wydawane bezterminowo.
Ważność prawa jazdy
Do 2013 roku w Polsce wydawane były karty ważne bezterminowo. Niestety, przepisy w tym zakresie zmieniły się 19 stycznia i od tej pory takich uprawnień już się nie wydaje. Papiery są ważne maksymalnie przez 15 lat, jednak czas ten może zostać skrócony, np. przez wady wzroku czy inne przewlekłe choroby, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Nie oznacza to jednak, że kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy przed 2013 rokiem nie będą musieli wcale wymieniać dokumentu. Otóż będą musieli, i to między 2028, a 2033 rokiem. Osoby posiadające uprawnienia kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E będą wówczas przechodzić badania lekarskie. Nie warto zwlekać z kursem na prawo jazdy, ponieważ przepisy znów mogą się zmienić na niekorzyść kierowców.
Jak wymienić dokument?
W celu odnowy starych uprawnień, należy wygospodarować sobie wolny dzień na wizyty w urzędach. W godzinach szczytu kolejki potrafią być długie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. W wydziale komunikacji miasta lub gminy trzeba złożyć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu. Dołączamy do niego aktualną fotografię o wymiarach 35x45mm wykonaną zgodnie z wymogami, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów (o ile jest w naszym przypadku wymagane) oraz dowód wpłaty za wydanie nowej karty, uiszczonej w kasie urzędu. Musimy mieć przy sobie również dotychczas używany dokument, który utraci ważność z dniem odbioru nowego. Obecnie opłata za wyrobienie prawa jazdy wynosi 100,50 złotych. Na nowe uprawnienia czeka się średnio 1-2 tygodni, po czym można osobiście odebrać je w urzędzie.
Nowy wzór dokumentu
Mamy dobrą wiadomość dla kursantów, którzy planują zmianę miejsca zamieszkania i obawiają się, że będą musieli wówczas wymienić prawo jazdy, nawet jeśli dopiero co je otrzymają. Od 4 marca 2019 roku obowiązuje nowy wzór, na którym nie widnieje już adres. Dzięki temu nawet po przeprowadzce nie będzie konieczności wymiany karty na nową i wiele osób dzięki temu będzie mogło zaoszczędzić zarówno stresu związanego z wizytą w urzędzie, jak i pieniądze.