Z uwagi na to, że coraz więcej migrantów decyduje się osiedlić w Polsce, pojawiają się pytania dotyczące ważności prawa jazdy wydanego za granicą. Czy taki dokument gwarantuje identyczne uprawnienia, jak polskie prawo jazdy? Czy należy udać się do urzędu, zanim wsiądziemy za kółko?
Wyjaśniamy poniżej!
Prawo jazdy wydane w krajach Unii Europejskiej
W przypadku dokumentów uzyskanych w kraju członkowskim UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu sprawa jest jednoznaczna: takie prawo jazdy jest ważne na terenie Polski bez żadnych ograniczeń. Nie trzeba zatem udawać się do urzędu lub zdawać dodatkowych egzaminów. Każdy obywatel UE może legitymować się swoimi dotychczasowymi uprawnieniami do końca ich ważności. Analogicznie, polskie prawo jazdy jest uznawane w każdym kraju Unii Europejskiej.
Prawo jazdy międzynarodowe
To dokument wydawany na podstawie Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej o ruchu drogowym, dlatego jest ważny w krajach, które są ich sygnatariuszami. Aby uzyskać takie prawo jazdy, wystarczy zgłosić się do urzędu – każdy, kto ma uprawnienia w danym kraju, może uzyskać też międzynarodowe prawo jazdy.
Warto pamiętać, że jest ono ważne maksymalnie przez 3 lata.
Zagraniczne prawo jazdy
Mowa tutaj o dokumentach wydanych przez kraje nienależące do UE. Każdy, kto mieszka w Polsce od 6 miesięcy (185 dni) i wciąż legitymuje się zagranicznymi uprawnieniami jest zobowiązany wymienić je na polskie prawo jazdy.
Procedura takiej wymiany nie zawsze przebiega tak samo. Jeśli państwo, które wydało dokument, jest sygnatariuszem jednej z Konwencji, to w takiej sytuacji dany kierowca nie musi zdawać części teoretycznej egzaminu. Analogicznie, aby wymienić uprawnienia niespełniające wymagań Konwencji, należy najpierw zaliczyć egzamin teoretyczny.
Prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii
Ten przypadek należy rozpatrzyć osobno, ponieważ przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne w związku z Brexitem.
Uprawnienia wydane przed 1 stycznia 2021 r. są bowiem uznawane za dokumenty Unii Europejskiej i zachowują swoją ważność. Natomiast prawo jazdy uzyskane po tej dacie figuruje jako nadane przez kraj trzeci i w związku z tym przy pobycie dłuższym niż 6 miesięcy trzeba wymienić je na polskie prawo jazdy.
Czy to samo dotyczy zawodowych kierowców?
17 czerwca 2024 r. weszły w życie przepisy, które wymagają od kierowców taksówek, autobusów i wszystkich innych pojazdów posiadania polskiego prawa jazdy. Tutaj nie wystarczy już ani międzynarodowy dokument, ani taki wydany w Unii Europejskiej – każdy taksówkarz musi legitymować się polskimi uprawnieniami.
Zmiany miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów podczas przejazdów.