Opanowanie jazdy samochodem osobowym nie u każdego przyjdzie z dużą łatwością. Wielu kursantów musi włożyć sporo pracy i energii, by wyćwiczyć odpowiednie nawyki i zachowania za kierownicą. Najwięcej stresu wzbudza jednak pierwsza jazda, choć w rzeczywistości w ogóle nie powinniśmy się jej bać!
Przygotowanie mentalne to podstawa
Kolejność każdego kursu na prawo jazdy jest taka sama – najpierw uczestnik bierze udział w wykładach teoretycznych, następnie zdaje wstępny egzamin z nabytej wiedzy i przechodzi do praktycznej nauki jazdy. W ten sposób można kompleksowo przygotować umysł do prowadzenia samochodu i nabyć niezbędnych umiejętności.
Jeśli po zakończeniu szkolenia podstawowego wciąż mieszają się nam niektóre kwestie i przepisy ruchu, dobrze jest przed pierwszą jazdą przypomnieć sobie zdobytą wiedzę. Warto też uspokoić mózg i nie nastawiać się do lekcji negatywnie. Zajęcia praktyczne są właśnie czasem na naukę, dlatego przede wszystkim powinniśmy być skoncentrowani i uważni.
To czas na… Popełnianie błędów!
Instruktorzy jazdy wiedzą, że na pierwsze zajęcia przychodzą w większości przypadków osoby, które nigdy nie miały styczności z samochodem. Nie należy się zatem obawiać pomyłek, ponieważ nie będą oni wymagać od nas wiedzy praktycznej na start. Przed rozpoczęciem jazdy, szkoleniowiec omówi jeszcze teoretyczne i praktyczne aspekty poruszania się po drodze i sprawdzi, jaką wiedzę aktualnie posiadamy.
Początkowo kursanci ćwiczą umiejętności na placu manewrowym. Tutaj można zapoznać się z budową samochodu, sprawdzić jak działa sprzęgło, gaz i hamulec, a także wypróbować swoich sił w trakcie jazdy po łuku. Gdy instruktor zobaczy, że radzimy sobie z powierzonymi zadaniami, zaproponuje wyjazd do miasta.
Szkoleniowiec będzie nad wszystkim panował
W trakcie jazdy po mieście powinniśmy być maksymalnie skupieni, dlatego dobrze jest przed zajęciami wypocząć i zjeść odpowiedni posiłek. Koordynacja ruchów nóg i rąk za kierownicą może być na początku trochę dekoncentrująca, warto jednak przez cały czas próbować wyćwiczyć odpowiednie nawyki, które zaprocentują podczas późniejszej jazdy. Skupmy się także na drodze oraz znakach i sygnałach, jakie napotkamy w trakcie jazdy.
Jednocześnie pamiętajmy, że nad naszą nauką czuwa doświadczony specjalista, który ma własne sprzęgło i hamulec. W przypadku błędnej oceny sytuacji zawsze będzie on mógł odpowiednio zareagować i błyskawicznie naprawić naszą pomyłkę. A kierowcy jadący za nami w większości przypadków są wyrozumiali i z pewnością zaakceptują drobne błędy, których dopuścimy się w czasie jazdy.