
Choć zaliczenie egzaminu na prawo jazdy wydaje się już być końcowym etapem naszej przygody związanej z uzyskaniem uprawnień do kierowania pojazdem, w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. Poniżej kilka przydatnych informacji, co zrobić po zdanym egzaminie i jak przebiega procedura wydawania dokumentu.
Co się dzieje po zdanym egzaminie na prawo jazdy?
Jeżeli udało Ci się zdać najpierw część teoretyczną, a później praktyczną egzaminu na prawo jazdy, przedstawiciel WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) przekaże Ci wypełniony i podpisany arkusz, na którym opisany jest przebieg całego egzaminu.
Tego druku nie trzeba nigdzie zanosić, to egzaminator jest odpowiedzialny za to, aby wprowadzić wszystkie konieczne informacje do specjalnego systemu, z którego dane trafiają do wydziału komunikacji, pod który podlega dany kierowca ze względu na miejsce zamieszkania. Wydział Komunikacji odpowiedzialny jest z kolei za zamówienie wydruku dokumentu prawa jazdy.
Aby otrzymać dokument, musisz jednak przede wszystkim uiścić opłatę za jego wydanie (można to zrobić przelewem albo w kasie urzędu — wszelkie informacje znajdziesz na stronach internetowych urzędów). Z dowodem wpłaty udajemy się następnie do wydziału komunikacji, gdzie załatwia się pozostałe formalności.
UWAGA!
Urząd nie przekazuje zlecenia na wydruk prawa jazdy automatycznie — zainteresowany sam zgłasza chęć jego wydania, dopiero wtedy rozpoczyna się procedura produkcji dokumentu.
Prawo jazdy — koszt wydania i czas oczekiwania
Wysokość opłaty, jaka pobierana jest za wydanie prawa jazdy, to obecnie jest to 100,50 zł. Cena nie zależy od kategorii pojazdu i jest zawsze taka sama.
Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na dokument, to zazwyczaj jest on gotowy do odbioru po upływie około 1-2 tygodni od momentu uregulowania przez nas stosownej opłaty. To czy prawo jazdy już czekają na odbiór, można sprawdzić na stronie www.info-car.pl, wprowadzając jedynie swój numer pesel oraz imię i nazwisko. Jeżeli po wpisaniu naszych danych na stronie pojawi się komunikat o tym, że dokument jest gotowy do odbioru, wówczas wraz z dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość możemy udać się do urzędu.
Kilka rad dla początkujących kierowców
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym kierowcą, pamiętaj przede wszystkim o jednym — uprawnienia do kierowania pojazdami nie są przyznawane raz na zawsze i w praktyce można je stosunkowo bardzo łatwo stracić. Zawsze miej więc na uwadze trud, jaki włożyłeś w to, aby zdać cały egzamin i przestrzegaj zasad bezpieczeństwa oraz wszystkich przepisów drogowych.
Jako młody kierowca zwracaj uwagę przede wszystkim na zapinanie pasów bezpieczeństwa, dostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze, prawidłowe i bezpieczne wykonywanie manewrów wyprzedzania, a także niewymuszanie pierwszeństwa.