Od 2022 roku obowiązują nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące karania kierowców jeżdżących nieprzepisowo: wyższe mandaty, konfiskata samochodu czy zakaz prowadzenia pojazdów, a także zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. To właśnie o tym ostatnim będzie mowa w poniższym artykule, ponieważ 10 września wprowadzono znaczącą zmianę w zakresie przepisów regulujących zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Sprawdź, czy Cię dotyczy.
Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?
Przepisy pozwalają na pozbawienie prawa jazdy przede wszystkim tych kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Zatrzymanie dokumentu na 3 miesiące następuje w momencie pomiaru prędkości i kontroli drogowej.
Prawo jazdy można też stracić w ten sposób za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także przekroczenie limitu punktów karnych. Czasami mundurowi zatrzymają prawo jazdy również w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, za które sąd może zasądzić zakaz wsiadania za kierownicę – na przykład za spowodowanie wypadku na drodze.
Informacja o zatrzymaniu dokumentu widnieje w centralnej ewidencji kierowców, jest też przekazana staroście i do sądu. To właśnie jeden z tych organów wydaje decyzję, od której dopiero możemy się odwołać.
Warto przy tym pamiętać, że od grudnia 2020 roku nie jest obowiązkowe posiadanie plastikowego prawa jazdy przy sobie, ponieważ wystarczy sam dokument elektroniczny.
Zmiany przepisów od 10 września – jak odzyskać prawo jazdy?
To właśnie kwestia elektronicznego dokumentu była do tej pory problematyczna. Kierowcy wychodzili bowiem z założenia, że skoro zatrzymanie prawa jazdy odbywa się cyfrowo, to po upłynięciu 3 miesięcy sprawa zamyka się również automatycznie. Wsiadali więc za kółko, nie wiedząc, że najpierw… trzeba złożyć wniosek i zapłacić 50 groszy. W wydziale komunikacji. Osobiście.
W związku z tym wiele osób po upłynięciu 3 miesięcy jeździło dalej bez uprawnień.
Biurokracja była uciążliwa zarówno dla kierowców, jak i urzędników, ponieważ musieli zajmować się sprawą, która mogła być załatwiana automatycznie – szczególnie, że samo zatrzymanie odbywało się właśnie w systemie.
Ułatwienie dla wszystkich
Nowe przepisy regulują kwestię zwrotu zatrzymanego prawa jazdy. Od teraz dokument będzie cyfrowo zwracany po upływie określonego czasu, czyli 3 miesięcy. Nie trzeba już stawiać się w urzędzie, wypełniać wniosku oraz uiszczać opłaty – cała sprawa zamyka się automatycznie.
W ten sposób cały proces staje się prostszy nie tylko dla kierowców, ale również urzędników, którzy nie będą musieli w nim uczestniczyć.